2020 - Summer Series

FFSC

WEDNESDAY NIGHT - SUMMER SERIES 2020

Handicap Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Handicap   LASER 7 John Daniels   1100 (20.0 DNC) 2.0 1.0 1.0 24.0 4.0
2nd Handicap   LASER 147589 Matt Langley   1100 4.0 (11.0 DNF) 8.0 2.0 25.0 14.0
3rd Handicap   RS 400 705 Simon Scammell Matt Read 942 (20.0 DNC) 1.0 3.0 20.0 DNC 44.0 24.0
4th Handicap   LASER 4 Max Evans   1100 (20.0 DNC) 3.0 2.0 20.0 DNC 45.0 25.0
5th Handicap   RS 400   Roger Lewis David Robertson 942 5.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 3.0 48.0 28.0
6th Handicap   LASER 143456 Matt Ambrose   1100 (20.0 DNC) 4.0 4.0 20.0 DNC 48.0 28.0
7th Handicap   LASER 75198 Mike Sherwen   1100 (20.0 DNC) 6.0 6.0 20.0 DNC 52.0 32.0
8th Handicap   LASER 3 John Eggett   1100 (20.0 DNC) 5.0 9.0 20.0 DNC 54.0 34.0
9th Handicap   LASER 123 Chris Hey   1100 6.0 11.0 DNF (20.0 DNC) 20.0 DNC 57.0 37.0
10th Handicap   RS 100 (8.4m) 5875 Chris Coe   1004 8.0 DNF (20.0 DNC) 12.0 20.0 DNC 60.0 40.0
11th Handicap   MERLIN ROCKET 3 Simon Scammell Matt Read 980 1.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 61.0 41.0
12th Handicap   LASER 456 Harley Barkes   1100 2.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 62.0 42.0
13th Handicap   WAYFARER (NO SPIN) 186 Paddy Moriarty Tom Moriarty 1110 3.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 63.0 43.0
14th Handicap   LASER 75092 Ian Bolton   1100 (20.0 DNC) 11.0 DNF 13.0 20.0 DNC 64.0 44.0
15th Handicap   LASER 202525 Ian Jones   1100 (20.0 DNC) 20.0 DNC 5.0 20.0 DNC 65.0 45.0
16th Handicap   LASER 2 Guy Pearse   1100 (20.0 DNC) 20.0 DNC 7.0 20.0 DNC 67.0 47.0
17th Handicap   WAYFARER (NO SPIN) 4085 James Britton Andrew Britton 1110 (20.0 DNC) 7.0 20.0 DNC 20.0 DNC 67.0 47.0
18th Handicap   LASER RADIAL 179909 Paddy Moriarty   1147 (20.0 DNC) 20.0 DNC 10.0 20.0 DNC 70.0 50.0
19th Handicap   LASER RADIAL 49728 Josh Fisk   1147 (20.0 DNC) 20.0 DNC 11.0 20.0 DNC 71.0 51.0

Multihull Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Multihull   DART 18 7443 Sam Rowell Lu Mustill 832 1.0 2.0 (7.0) 1.0 11.0 4.0
2nd Multihull   DART 18 7723 Ian Johnson Paul Johnson 832 (12.0 DNC) 1.0 8.0 2.0 23.0 11.0
3rd Multihull   SPRINT 15 1984 Simon Rowell   926 (12.0 DNC) 3.0 6.0 4.0 25.0 13.0
4th Multihull   DART 18 4142 Sam Walker   832 (12.0 DNC) 6.0 5.0 5.0 28.0 16.0
5th Multihull   DART 16 CLUB BOAT Chris Jones Tilly Jones 890 (12.0 DNC) 4.0 1.0 12.0 DNC 29.0 17.0
6th Multihull   SPRINT 15 1896 Donald Sloan   926 (12.0 DNC) 12.0 DNC 2.0 12.0 DNC 38.0 26.0
7th Multihull   DART 18 7649 Dan Smith Tom Rouse 832 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 3.0 39.0 27.0
8th Multihull   SPRINT 15 151918 Paul Williams   926 (12.0 DNC) 12.0 DNC 3.0 12.0 DNC 39.0 27.0
9th Multihull   DART 16 CLUB BOAT Ed Swain   835 (12.0 DNC) 12.0 DNC 4.0 12.0 DNC 40.0 28.0
10th Multihull   DART 16 CLUB BOAT Josh Seddon Sam Seddon 890 (12.0 DNC) 5.0 12.0 DNC 12.0 DNC 41.0 29.0
11th Multihull   NACRA 5.5 532 Jonathan Griffin India Griffin-Jenkins 730 (12.0 DNC) 12.0 DNC 9.0 12.0 DNC 45.0 33.0

R1 - Handicap Fleet - 15/07/20

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 19:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE Points
1 Handicap   MERLIN ROCKET 3 Simon Scammell Matt Read 980 43:24 0:44:17 0:00:00 1.0
2 Handicap   LASER 456 Harley Barkes   1100 51:03 0:46:25 0:02:20 2.0
3 Handicap   WAYFARER (NO SPIN) 186 Paddy Moriarty Tom Moriarty 1110 52:36 0:47:23 0:03:27 3.0
4 Handicap   LASER 147589 Matt Langley   1100 52:53 0:48:05 0:04:10 4.0
5 Handicap   RS 400   Roger Lewis David Robertson 942 45:52 0:48:41 0:04:09 5.0
6 Handicap   LASER 123 Chris Hey   1100 57:07 0:51:55 0:08:24 6.0
7 Handicap   RS 100 (8.4m) 5875 Chris Coe   1004 DNF     8.0

R2 - Handicap Fleet - 15/07/20

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 19:05
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE Points
1 Handicap   RS 400 705 Simon Scammell Matt Read 942 32:42 0:34:43 0:00:00 1.0
2 Handicap   LASER 7 John Daniels   1100 39:48 0:36:11 0:01:37 2.0
3 Handicap   LASER 4 Max Evans   1100 41:42 0:37:55 0:03:31 3.0
4 Handicap   LASER 143456 Matt Ambrose   1100 42:29 0:38:37 0:04:18 4.0
5 Handicap   LASER 3 John Eggett   1100 42:41 0:38:48 0:04:30 5.0
6 Handicap   LASER 75198 Mike Sherwen   1100 42:46 0:38:53 0:04:35 6.0
7 Handicap   WAYFARER (NO SPIN) 4085 James Britton Andrew Britton 1110 55:51 0:50:19 0:17:19 7.0
8 Handicap   LASER 147589 Matt Langley   1100 DNF     11.0
8 Handicap   LASER 123 Chris Hey   1100 DNF     11.0
8 Handicap   LASER 75092 Ian Bolton   1100 DNF     11.0

R3 - Handicap Fleet - 15/07/20 at 18:55

Start: All in one, Finishes: Elapsed time, Time: 19:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE Points
1 Handicap   LASER 7 John Daniels   1100 46:06 0:41:55 0:00:00 1.0
2 Handicap   LASER 4 Max Evans   1100 47:39 0:43:19 0:01:33 2.0
3 Handicap   RS 400 705 Simon Scammell Matt Read 942 40:55 0:43:26 0:01:26 3.0
4 Handicap   LASER 143456 Matt Ambrose   1100 48:04 0:43:42 0:01:58 4.0
5 Handicap   LASER 202525 Ian Jones   1100 48:52 0:44:25 0:02:46 5.0
6 Handicap   LASER 75198 Mike Sherwen   1100 50:22 0:45:47 0:04:16 6.0
7 Handicap   LASER 2 Guy Pearse   1100 51:37 0:46:55 0:05:31 7.0
8 Handicap   LASER 147589 Matt Langley   1100 52:16 0:47:31 0:06:10 8.0
9 Handicap   LASER 3 John Eggett   1100 55:57 0:50:52 0:09:51 9.0
10 Handicap   LASER RADIAL 179909 Paddy Moriarty   1147 59:06 0:51:32 0:11:02 10.0
11 Handicap   LASER RADIAL 49728 Josh Fisk   1147 59:17 0:51:41 0:11:13 11.0
12 Handicap   RS 100 (8.4m) 5875 Chris Coe   1004 52:29 0:52:16 0:10:24 12.0
13 Handicap   LASER 75092 Ian Bolton   1100 58:34 0:53:15 0:12:28 13.0

R4 - Handicap Fleet - 15/07/20 at 18:55

Start: All in one, Finishes: Elapsed time, Time: 19:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE Points
1 Handicap   LASER 7 John Daniels   1100 29:34 0:26:53 0:00:00 1.0
2 Handicap   LASER 147589 Matt Langley   1100 31:05 0:28:15 0:01:31 2.0
3 Handicap   RS 400   Roger Lewis David Robertson 942 28:06 0:29:50 0:02:47 3.0

R1 - Multihull Fleet - 15/07/20

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 19:20
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE Points
1 Multihull   DART 18 7443 Sam Rowell Lu Mustill 832 45:45 0:54:59 0:00:00 1.0

R2 - Multihull Fleet - 15/07/20

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 19:20
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE Points
1 Multihull   DART 18 7723 Ian Johnson Paul Johnson 832 39:00 0:46:53 0:00:00 1.0
2 Multihull   DART 18 7443 Sam Rowell Lu Mustill 832 40:05 0:48:11 0:01:05 2.0
3 Multihull   SPRINT 15 1984 Simon Rowell   926 52:24 0:56:35 0:09:00 3.0
4 Multihull   DART 16 CLUB BOAT Chris Jones Tilly Jones 890 0.0.50.45 0.57.01 0.09.02 4.0
5 Multihull   DART 16 CLUB BOAT Josh Seddon Sam Seddon 890 53:37 1:00:15 0:11:54 5.0
6 Multihull   DART 18 4142 Sam Walker   832 50:26 1:00:37 0:11:26 6.0

R3 - Multihull Fleet - 15/07/20 at 18:55

Start: All in one, Finishes: Elapsed time, Time: 19:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE Points
1 Multihull   DART 16 CLUB BOAT Chris Jones Tilly Jones 890 1:2:32 1:10:16 0:00:00 1.0
2 Multihull   SPRINT 15 1896 Donald Sloan   926 1:05:25 1:10:39 0:00:21 2.0
3 Multihull   SPRINT 15 151918 Paul Williams   926 1:5:34 1:10:48 0:00:30 3.0
4 Multihull   DART 16 CLUB BOAT Ed Swain   835 59:15 1:10:57 0:00:35 4.0
5 Multihull   DART 18 4142 Sam Walker   832 59:46 1:11:50 0:01:19 5.0
6 Multihull   SPRINT 15 1984 Simon Rowell   926 1:6:49 1:12:09 0:01:45 6.0
7 Multihull   DART 18 7443 Sam Rowell Lu Mustill 832 1:0:07 1:12:15 0:01:40 7.0
8 Multihull   DART 18 7723 Ian Johnson Paul Johnson 832 1:0:44 1:13:00 0:02:17 8.0
9 Multihull   NACRA 5.5 532 Jonathan Griffin India Griffin-Jenkins 730 1:12:17 1:39:01 0:21:00 9.0

R4 - Multihull Fleet - 15/07/20 at 18:55

Start: All in one, Finishes: Elapsed time, Time: 19:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE Points
1 Multihull   DART 18 7443 Sam Rowell Lu Mustill 832 20:27 0:24:35 0:00:00 1.0
2 Multihull   DART 18 7723 Ian Johnson Paul Johnson 832 21:25 0:25:44 0:00:58 2.0
3 Multihull   DART 18 7649 Dan Smith Tom Rouse 832 21:53 0:26:18 0:01:26 3.0
4 Multihull   SPRINT 15 1984 Simon Rowell   926 26:18 0:28:24 0:03:32 4.0
5 Multihull   DART 18 4142 Sam Walker   832 25:48 0:31:01 0:05:21 5.0

ffsc.co.uk

ffsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com