Late Spring Series 2021

0

<!doctype html>

 

 

 

 

 

Late Spring Series

FFSC

Results are provisional as of 13:12 on June 3, 2021

Handicap Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R3 R4 Total Nett
1st Handicap LASER 164756 Matt Ambrose 1100 2.0 1.0 (19.0 DNC) 22.0 3.0
2nd Handicap LASER 7 John Daniels 1100 1.0 5.0 (6.0) 12.0 6.0
3rd Handicap LASER 1 Tim O’leary 1100 (4.0) 3.0 3.0 10.0 6.0
4th Handicap LASER RADIAL 80 Mike Hill 1147 (9.0) 2.0 5.0 16.0 7.0
5th Handicap LASER 5 Max Evans 1100 5.0 (19.0 DNC) 4.0 28.0 9.0
6th Handicap LASER 123 Andrew Marshall 1100 10.0 4.0 (19.0 DNC) 33.0 14.0
7th Handicap RS 400 697 Roger Lewis Isaac Foot 942 (11.0) 7.0 9.0 OOD 27.0 16.0
8th Handicap RS 100 8.4 181 Chris Coe 1004 7.0 (19.0 DNC) 9.0 35.0 16.0
9th Handicap LASER 186353 Steve Carr 1100 12.0 6.0 (19.0 DNF) 37.0 18.0
10th Handicap RS 400 670 Simon Scammell Matt Read 942 (19.0 DNC) 19.0 DNC 1.0 39.0 20.0
11th Handicap LASER RADIAL 179909 Paddy Moriarty 1147 (19.0 DNC) 19.0 DNC 2.0 40.0 21.0
12th Handicap LASER 3 1100 3.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 41.0 22.0
13th Handicap LASER 202525 Ian Jones 1100 6.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 44.0 25.0
14th Handicap LASER 2 Guy Pearse 1100 (19.0 DNC) 19.0 DNC 7.0 45.0 26.0
15th Handicap LASER RADIAL 49728 Josh Fisk 1147 (19.0 DNC) 19.0 DNS 8.0 46.0 27.0
16th Handicap RS 400 670 David Robertson Asa Robertson 942 (19.0 DNC) 8.0 19.0 DNC 46.0 27.0
17th Handicap MERLIN-ROCKET 3 Simon Scammell Matt Read 980 8.0 (19.0 DNF) 19.0 DNC 46.0 27.0
18th Handicap LASER 86874 Richard Jackson 1100 (19.0 DNF) 19.0 DNF 19.0 DNC 57.0 38.0

Multihull Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R3 R4 Total Nett
1st Multihull DART 18 7723 Ian Johnson Paul Johnson 832 (2.0) 1.5 OOD 1.0 4.5 2.5
2nd Multihull DART 18 7443 Sam Rowell Lu Mustill 832 1.0 2.0 (3.0) 6.0 3.0
3rd Multihull SPRINT 15 1918 Paul Williams 926 (11.0 DNC) 3.0 6.0 20.0 9.0
4th Multihull Dart 16 2011 Chris Jones Tilly Jones 905 5.5 OOD 4.0 (7.0) 16.5 9.5
5th Multihull DART 18 7737 Andy Robinson Will Porteous 832 (11.0 DNC) 1.0 11.0 DNC 23.0 12.0
6th Multihull DART 18 7649 Dan Smith Beth Hurry 832 (11.0 DNC) 11.0 DNC 2.0 24.0 13.0
7th Multihull SPRINT 15 1896 Donald Sloan 926 (11.0 DNC) 11.0 DNF 4.0 26.0 15.0
8th Multihull DART 18 5 Ed Swain Paige Flower 832 (11.0 DNC) 11.0 DNC 5.0 27.0 16.0
9th Multihull DART 18 7349 Will Ridsill Smith Crews 832 (11.0 DNF) 5.0 11.0 DNF 27.0 16.0
10th Multihull DART 18 6464 Tom Rouse 832 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNF 33.0 22.0

R1 – Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19.00.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE Points
1 Handicap LASER 7 John Daniels 1100 0.56.09 0.51.03 0.00.00 1.0
2 Handicap LASER 164756 Matt Ambrose 1100 0.56.45 0.51.35 0.00.36 2.0
3 Handicap LASER 3 1100 0.57.03 0.51.52 0.00.54 3.0
4 Handicap LASER 1 Tim O’leary 1100 0.58.14 0.52.56 0.02.05 4.0
5 Handicap LASER 5 Max Evans 1100 0.58.28 0.53.09 0.02.19 5.0
6 Handicap LASER 202525 Ian Jones 1100 1.02.26 0.56.45 0.06.17 6.0
7 Handicap RS 100 8.4 181 Chris Coe 1004 0.58.32 0.58.18 0.07.17 7.0
8 Handicap MERLIN-ROCKET 3 Simon Scammell Matt Read 980 0.57.20 0.58.30 0.07.19 8.0
9 Handicap LASER RADIAL 80 Mike Hill 1147 1.07.07 0.58.31 0.08.34 9.0
10 Handicap LASER 123 Andrew Marshall 1100 1.05.39 0.59.41 0.09.30 10.0
11 Handicap RS 400 697 Roger Lewis Isaac Foot 942 0.59.57 1.03.38 0.11.52 11.0
12 Handicap LASER 186353 Steve Carr 1100 1.12.13 1.05.39 0.16.04 12.0
13 Handicap LASER 86874 Richard Jackson 1100 DNF 19.0

R3 – Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19.00.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE Points
1 Handicap LASER 164756 Matt Ambrose 1100 0.54.15 0.49.19 0.00.00 1.0
2 Handicap LASER RADIAL 80 Mike Hill 1147 0.56.40 0.49.24 0.00.06 2.0
3 Handicap LASER 1 Tim O’leary 1100 0.55.56 0.50.51 0.01.41 3.0
4 Handicap LASER 123 Andrew Marshall 1100 0.56.12 0.51.05 0.01.57 4.0
5 Handicap LASER 7 John Daniels 1100 0.56.16 0.51.09 0.02.01 5.0
6 Handicap LASER 186353 Steve Carr 1100 0.56.53 0.51.43 0.02.38 6.0
7 Handicap RS 400 697 Roger Lewis Isaac Foot 942 0.50.49 0.53.57 0.04.22 7.0
8 Handicap RS 400 670 David Robertson Asa Robertson 942 0.51.24 0.54.34 0.04.57 8.0
9 Handicap LASER RADIAL 49728 Josh Fisk 1147 DNS 19.0
9 Handicap MERLIN-ROCKET 3 Simon Scammell Matt Read 980 DNF 19.0
9 Handicap LASER 86874 Richard Jackson 1100 DNF 19.0

R4 – Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19.00.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE Points
1 Handicap RS 400 670 Simon Scammell Matt Read 942 0.33.46 0.35.51 0.00.00 1.0
2 Handicap LASER RADIAL 179909 Paddy Moriarty 1147 0.41.09 0.35.53 0.00.02 2.0
3 Handicap LASER 1 Tim O’leary 1100 0.40.52 0.37.09 0.01.26 3.0
4 Handicap LASER 5 Max Evans 1100 0.41.51 0.38.03 0.02.25 4.0
5 Handicap LASER RADIAL 80 Mike Hill 1147 0.44.22 0.38.41 0.03.15 5.0
6 Handicap LASER 7 John Daniels 1100 0.42.42 0.38.49 0.03.16 6.0
7 Handicap LASER 2 Guy Pearse 1100 0.43.03 0.39.08 0.03.37 7.0
8 Handicap LASER RADIAL 49728 Josh Fisk 1147 0.46.04 0.40.10 0.04.57 8.0
9 Handicap RS 400 697 Roger Lewis Isaac Foot 942 OOD 9.0
9 Handicap RS 100 8.4 181 Chris Coe 1004 0.43.41 0.43.31 0.07.42 9.0
11 Handicap LASER 186353 Steve Carr 1100 DNF 19.0

R1 – Multihull Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19.15.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE Points
1 Multihull DART 18 7443 Sam Rowell Lu Mustill 832 1.08.46 1.22.39 0.00.00 1.0
2 Multihull DART 18 7723 Ian Johnson Paul Johnson 832 1.10.08 1.24.18 0.01.22 2.0
3 Multihull Dart 16 2011 Chris Jones Tilly Jones 905 OOD 5.5
4 Multihull DART 18 7349 Will Ridsill Smith Crews 832 DNF 11.0

R3 – Multihull Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19.15.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE Points
1 Multihull DART 18 7737 Andy Robinson Will Porteous 832 0.51.23 1.01.46 0.00.00 1.0
2 Multihull DART 18 7723 Ian Johnson Paul Johnson 832 OOD 1.5
3 Multihull DART 18 7443 Sam Rowell Lu Mustill 832 0.51.56 1.02.25 0.00.33 2.0
4 Multihull SPRINT 15 1918 Paul Williams 926 1.02.47 1.07.48 0.05.36 3.0
5 Multihull Dart 16 2011 Chris Jones Tilly Jones 905 1.03.23 1.10.02 0.07.29 4.0
6 Multihull DART 18 7349 Will Ridsill Smith Crews 832 1.03.25 1.16.13 0.12.02 5.0
7 Multihull SPRINT 15 1896 Donald Sloan 926 DNF 11.0

R4 – Multihull Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19.15.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE Points
1 Multihull DART 18 7723 Ian Johnson Paul Johnson 832 0.27.59 0.33.38 0.00.00 1.0
2 Multihull DART 18 7649 Dan Smith Beth Hurry 832 0.31.01 0.37.17 0.03.02 2.0
3 Multihull DART 18 7443 Sam Rowell Lu Mustill 832 0.31.03 0.37.19 0.03.04 3.0
4 Multihull SPRINT 15 1896 Donald Sloan 926 0.38.22 0.41.26 0.07.13 4.0
5 Multihull DART 18 5 Ed Swain Paige Flower 832 0.36.08 0.43.26 0.08.09 5.0
6 Multihull SPRINT 15 1918 Paul Williams 926 0.40.26 0.43.40 0.09.17 6.0
7 Multihull Dart 16 2011 Chris Jones Tilly Jones 905 0.42.55 0.47.25 0.12.29 7.0
8 Multihull DART 18 7349 Will Ridsill Smith Crews 832 DNF 11.0
8 Multihull DART 18 6464 Tom Rouse 832 DNF 11.0

www.ffsc.co.uk

www.ffsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.28.11
www.sailwave.com

 

Share.

Comments are closed.