Late Spring Series

0



Sailwave results for Late Spring Series at FFSC 2021

Late Spring Series

FFSC

Results are provisional as of 13:12 on June 3, 2021

Handicap Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R3 R4 Total Nett
1st Handicap   LASER 164756   Matt Ambrose   1100 2.0 1.0 (19.0 DNC) 22.0 3.0
2nd Handicap   LASER 7   John Daniels   1100 1.0 5.0 (6.0) 12.0 6.0
3rd Handicap   LASER 1   Tim O’leary   1100 (4.0) 3.0 3.0 10.0 6.0
4th Handicap   LASER RADIAL 80   Mike Hill   1147 (9.0) 2.0 5.0 16.0 7.0
5th Handicap   LASER 5   Max Evans   1100 5.0 (19.0 DNC) 4.0 28.0 9.0
6th Handicap   LASER 123   Andrew Marshall   1100 10.0 4.0 (19.0 DNC) 33.0 14.0
7th Handicap   RS 400 697   Roger Lewis Isaac Foot 942 (11.0) 7.0 9.0 OOD 27.0 16.0
8th Handicap   RS 100 8.4 181   Chris Coe   1004 7.0 (19.0 DNC) 9.0 35.0 16.0
9th Handicap   LASER 186353   Steve Carr   1100 12.0 6.0 (19.0 DNF) 37.0 18.0
10th Handicap   RS 400 670   Simon Scammell Matt Read 942 (19.0 DNC) 19.0 DNC 1.0 39.0 20.0
11th Handicap   LASER RADIAL 179909   Paddy Moriarty   1147 (19.0 DNC) 19.0 DNC 2.0 40.0 21.0
12th Handicap   LASER 3       1100 3.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 41.0 22.0
13th Handicap   LASER 202525   Ian Jones   1100 6.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 44.0 25.0
14th Handicap   LASER 2   Guy Pearse   1100 (19.0 DNC) 19.0 DNC 7.0 45.0 26.0
15th Handicap   LASER RADIAL 49728   Josh Fisk   1147 (19.0 DNC) 19.0 DNS 8.0 46.0 27.0
16th Handicap   RS 400 670   David Robertson Asa Robertson 942 (19.0 DNC) 8.0 19.0 DNC 46.0 27.0
17th Handicap   MERLIN-ROCKET 3   Simon Scammell Matt Read 980 8.0 (19.0 DNF) 19.0 DNC 46.0 27.0
18th Handicap   LASER 86874   Richard Jackson   1100 (19.0 DNF) 19.0 DNF 19.0 DNC 57.0 38.0

Multihull Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R3 R4 Total Nett
1st Multihull   DART 18 7723   Ian Johnson Paul Johnson 832 (2.0) 1.5 OOD 1.0 4.5 2.5
2nd Multihull   DART 18 7443   Sam Rowell Lu Mustill 832 1.0 2.0 (3.0) 6.0 3.0
3rd Multihull   SPRINT 15 1918   Paul Williams   926 (11.0 DNC) 3.0 6.0 20.0 9.0
4th Multihull   Dart 16 2011   Chris Jones Tilly Jones 905 5.5 OOD 4.0 (7.0) 16.5 9.5
5th Multihull   DART 18 7737   Andy Robinson Will Porteous 832 (11.0 DNC) 1.0 11.0 DNC 23.0 12.0
6th Multihull   DART 18 7649   Dan Smith Beth Hurry 832 (11.0 DNC) 11.0 DNC 2.0 24.0 13.0
7th Multihull   SPRINT 15 1896   Donald Sloan   926 (11.0 DNC) 11.0 DNF 4.0 26.0 15.0
8th Multihull   DART 18 5   Ed Swain Paige Flower 832 (11.0 DNC) 11.0 DNC 5.0 27.0 16.0
9th Multihull   DART 18 7349   Will Ridsill Smith Crews 832 (11.0 DNF) 5.0 11.0 DNF 27.0 16.0
10th Multihull   DART 18 6464   Tom Rouse   832 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNF 33.0 22.0

R1 – Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19.00.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE Points
1 Handicap   LASER 7   John Daniels   1100 0.56.09 0.51.03 0.00.00 1.0
2 Handicap   LASER 164756   Matt Ambrose   1100 0.56.45 0.51.35 0.00.36 2.0
3 Handicap   LASER 3       1100 0.57.03 0.51.52 0.00.54 3.0
4 Handicap   LASER 1   Tim O’leary   1100 0.58.14 0.52.56 0.02.05 4.0
5 Handicap   LASER 5   Max Evans   1100 0.58.28 0.53.09 0.02.19 5.0
6 Handicap   LASER 202525   Ian Jones   1100 1.02.26 0.56.45 0.06.17 6.0
7 Handicap   RS 100 8.4 181   Chris Coe   1004 0.58.32 0.58.18 0.07.17 7.0
8 Handicap   MERLIN-ROCKET 3   Simon Scammell Matt Read 980 0.57.20 0.58.30 0.07.19 8.0
9 Handicap   LASER RADIAL 80   Mike Hill   1147 1.07.07 0.58.31 0.08.34 9.0
10 Handicap   LASER 123   Andrew Marshall   1100 1.05.39 0.59.41 0.09.30 10.0
11 Handicap   RS 400 697   Roger Lewis Isaac Foot 942 0.59.57 1.03.38 0.11.52 11.0
12 Handicap   LASER 186353   Steve Carr   1100 1.12.13 1.05.39 0.16.04 12.0
13 Handicap   LASER 86874   Richard Jackson   1100 DNF     19.0

R3 – Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19.00.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE Points
1 Handicap   LASER 164756   Matt Ambrose   1100 0.54.15 0.49.19 0.00.00 1.0
2 Handicap   LASER RADIAL 80   Mike Hill   1147 0.56.40 0.49.24 0.00.06 2.0
3 Handicap   LASER 1   Tim O’leary   1100 0.55.56 0.50.51 0.01.41 3.0
4 Handicap   LASER 123   Andrew Marshall   1100 0.56.12 0.51.05 0.01.57 4.0
5 Handicap   LASER 7   John Daniels   1100 0.56.16 0.51.09 0.02.01 5.0
6 Handicap   LASER 186353   Steve Carr   1100 0.56.53 0.51.43 0.02.38 6.0
7 Handicap   RS 400 697   Roger Lewis Isaac Foot 942 0.50.49 0.53.57 0.04.22 7.0
8 Handicap   RS 400 670   David Robertson Asa Robertson 942 0.51.24 0.54.34 0.04.57 8.0
9 Handicap   LASER RADIAL 49728   Josh Fisk   1147 DNS     19.0
9 Handicap   MERLIN-ROCKET 3   Simon Scammell Matt Read 980 DNF     19.0
9 Handicap   LASER 86874   Richard Jackson   1100 DNF     19.0

R4 – Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19.00.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE Points
1 Handicap   RS 400 670   Simon Scammell Matt Read 942 0.33.46 0.35.51 0.00.00 1.0
2 Handicap   LASER RADIAL 179909   Paddy Moriarty   1147 0.41.09 0.35.53 0.00.02 2.0
3 Handicap   LASER 1   Tim O’leary   1100 0.40.52 0.37.09 0.01.26 3.0
4 Handicap   LASER 5   Max Evans   1100 0.41.51 0.38.03 0.02.25 4.0
5 Handicap   LASER RADIAL 80   Mike Hill   1147 0.44.22 0.38.41 0.03.15 5.0
6 Handicap   LASER 7   John Daniels   1100 0.42.42 0.38.49 0.03.16 6.0
7 Handicap   LASER 2   Guy Pearse   1100 0.43.03 0.39.08 0.03.37 7.0
8 Handicap   LASER RADIAL 49728   Josh Fisk   1147 0.46.04 0.40.10 0.04.57 8.0
9 Handicap   RS 400 697   Roger Lewis Isaac Foot 942 OOD     9.0
9 Handicap   RS 100 8.4 181   Chris Coe   1004 0.43.41 0.43.31 0.07.42 9.0
11 Handicap   LASER 186353   Steve Carr   1100 DNF     19.0

R1 – Multihull Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19.15.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE Points
1 Multihull   DART 18 7443   Sam Rowell Lu Mustill 832 1.08.46 1.22.39 0.00.00 1.0
2 Multihull   DART 18 7723   Ian Johnson Paul Johnson 832 1.10.08 1.24.18 0.01.22 2.0
3 Multihull   Dart 16 2011   Chris Jones Tilly Jones 905 OOD     5.5
4 Multihull   DART 18 7349   Will Ridsill Smith Crews 832 DNF     11.0

R3 – Multihull Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19.15.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE Points
1 Multihull   DART 18 7737   Andy Robinson Will Porteous 832 0.51.23 1.01.46 0.00.00 1.0
2 Multihull   DART 18 7723   Ian Johnson Paul Johnson 832 OOD     1.5
3 Multihull   DART 18 7443   Sam Rowell Lu Mustill 832 0.51.56 1.02.25 0.00.33 2.0
4 Multihull   SPRINT 15 1918   Paul Williams   926 1.02.47 1.07.48 0.05.36 3.0
5 Multihull   Dart 16 2011   Chris Jones Tilly Jones 905 1.03.23 1.10.02 0.07.29 4.0
6 Multihull   DART 18 7349   Will Ridsill Smith Crews 832 1.03.25 1.16.13 0.12.02 5.0
7 Multihull   SPRINT 15 1896   Donald Sloan   926 DNF     11.0

R4 – Multihull Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19.15.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE Points
1 Multihull   DART 18 7723   Ian Johnson Paul Johnson 832 0.27.59 0.33.38 0.00.00 1.0
2 Multihull   DART 18 7649   Dan Smith Beth Hurry 832 0.31.01 0.37.17 0.03.02 2.0
3 Multihull   DART 18 7443   Sam Rowell Lu Mustill 832 0.31.03 0.37.19 0.03.04 3.0
4 Multihull   SPRINT 15 1896   Donald Sloan   926 0.38.22 0.41.26 0.07.13 4.0
5 Multihull   DART 18 5   Ed Swain Paige Flower 832 0.36.08 0.43.26 0.08.09 5.0
6 Multihull   SPRINT 15 1918   Paul Williams   926 0.40.26 0.43.40 0.09.17 6.0
7 Multihull   Dart 16 2011   Chris Jones Tilly Jones 905 0.42.55 0.47.25 0.12.29 7.0
8 Multihull   DART 18 7349   Will Ridsill Smith Crews 832 DNF     11.0
8 Multihull   DART 18 6464   Tom Rouse   832 DNF     11.0

www.ffsc.co.uk

www.ffsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.28.11
www.sailwave.com


Share.

Leave A Reply