Wednesday Evening Spring Series 2024

0





Sailwave results for Spring Series 2024 at Felixstowe Ferry Sailing Club 2024

Spring Series 2024

Felixstowe Ferry Sailing Club

Cat Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail No Helm Crew PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1 Dart 18 7737 Mark Robinson Martyn Warner 822 2.0 (7.0 DNC) 5.0 DNS (7.0 DNC) 1.0 22.0 8.0
2 Dart 18 7749 Matt Ambrose Andy Marshall 822 1.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 1.0 7.0 DNC 23.0 9.0
3 Dart 18 7723 Ian Johnson Paul Johnson 822 3.0 1.0 5.0 DNS (7.0 DNC) (7.0 DNC) 23.0 9.0
4 Sprint 15 1240 Donald Sloan   926 4.0 (7.0 DNC) 5.0 DNS (7.0 DNC) 2.0 25.0 11.0
5 Sprint 15 1840 Josh Fisk   926 4.5 SB (7.0 DNC) (7.0 DNC) 2.0 7.0 DNC 27.5 13.5
6 Sprint 15 1984 Simon Rowell   926 6.0 RET 2.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 29.0 15.0
7 Dart 18 6701 Sam Walker Ed Swain 822 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 5.0 DNS 7.0 DNC 7.0 DNC 33.0 19.0

Dinghy Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail No Helm Crew PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1 RS400 697 Roger Lewis Jo Barnard 939 2.0 (10.0 DNC) 1.0 (3.0) 1.0 17.0 4.0
1 Firefly 3 Simon Scammell Henry Scammell 1174 1.0 1.0 2.0 (8.0 RET) (10.0 DNC) 22.0 4.0
3 Laser 7 202525 John Daniels   1102 3.0 (10.0 DNC) (4.0) 1.0 4.0 22.0 8.0
4 Laser 7 1 Tim O’Leary   1102 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 3.0 4.0 3.0 30.0 10.0
5 Laser 7 3 John Eggett   1102 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 5.0 2.0 10.0 DNC 37.0 17.0
6 RS 200 1031 Simon Scammell Henry Scammell 1046 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 2.0 42.0 22.0
7 Laser 7 182114 Mike Hill   1102 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 8.0 RET 6.0 44.0 24.0
7 RS100 181 Chris Coe   999 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 6.0 8.0 RET 10.0 DNC 44.0 24.0
9 Laser 7 5 David Evans   1102 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 5.0 45.0 25.0
10 Laser 7 5 Max Evans   1102 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 8.0 RET 10.0 DNC 10.0 DNC 48.0 28.0

R1 – Cat Fleet – Wed 17 April at HW 19:45 2.64m

SB: Jack and Josh, TD: Alan

Start: 1, Finishes: Finish time, Time: 18:45, Course: OK, Wind: NW3, RO: RK
Rank Class Sail No Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 Dart 18 7749 Matt Ambrose Andy Marshall 822 0:32:42 0:39:47 1.0
2 Dart 18 7737 Mark Robinson Martyn Warner 822 0:33:17 0:40:29 2.0
3 Dart 18 7723 Ian Johnson Paul Johnson 822 0:34:15 0:41:40 3.0
4 Sprint 15 1240 Donald Sloan   926 0:40:01 0:43:13 4.0
5 Sprint 15 1840 Josh Fisk   926 SB   4.5
6 Sprint 15 1984 Simon Rowell   926 RET   6.0

R2 – Cat Fleet – Wed 24 April at LW 18:37 0.71m

SB: Alan Rutterford & Steve Barnes, Crow’s Nest; Kirsty, Maggie & Guy

Start: 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00, Course: koq2, Wind: NNW3-5, RO: RW
Rank Class Sail No Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 Dart 18 7723 Ian Johnson Paul Johnson 822 0:42:40 0:51:54 1.0
2 Sprint 15 1984 Simon Rowell   926 0:51:29 0:55:36 2.0

R3 – Cat Fleet – Wed 1 May at HW 17:37 2.90m

SB: Jack & Josh, Jason & Phil, TD: Alan

Start: 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00, Course: OPK2, Wind: N2, RO: RK
Rank Class Sail No Helm Crew PY Place Points
1 Dart 18 7737 Mark Robinson Martyn Warner 822 DNS 5.0
1 Dart 18 7723 Ian Johnson Paul Johnson 822 DNS 5.0
1 Sprint 15 1240 Donald Sloan   926 DNS 5.0
1 Dart 18 6701 Sam Walker Ed Swain 822 DNS 5.0

R4 – Cat Fleet – Wed 8 May at LW 18:16 0.57m

SB: Jack & Steve in Miss Deben, Jason & Phil in Bistro, TD: Alan

Start: 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00, Course: Mxh, Wind: SE2, RO: RK
Rank Class Sail No Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 Dart 18 7749 Matt Ambrose Andy Marshall 822 0:42:03 0:51:09 1.0
2 Sprint 15 1840 Josh Fisk   926 0:51:06 0:55:11 2.0

R5 – Cat Fleet – Wed 15 May at HW 17:50 2.86m

SB: Jack & Steve in Miss Deben, Jason & Phil in Bistro, TD: Alan

Start: 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00, Course: N OPK3 E, Wind: E2, RO: RK
Rank Class Sail No Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 Dart 18 7737 Mark Robinson Martyn Warner 822 0:41:06 0:50:00 1.0
2 Sprint 15 1240 Donald Sloan   926 0:56:18 1:00:48 2.0

R1 – Dinghy Fleet – Wed 17 April at HW 19:45 2.64m

SB: Jack and Josh, TD: Alan

Start: 2, Finishes: Finish time, Time: 18:45, Course: OK, Wind: NW3, RO: RK
Rank Class Sail No Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 Firefly 3 Simon Scammell Henry Scammell 1174 0:38:08 0:32:29 1.0
2 RS400 697 Roger Lewis Jo Barnard 939 0:31:58 0:34:03 2.0
3 Laser 7 202525 John Daniels   1102 0:37:49 0:34:19 3.0

R2 – Dinghy Fleet – Wed 24 April at LW 18:37 0.71m

SB: Alan Rutterford & Steve Barnes, Crow’s Nest; Kirsty, Maggie & Guy

Start: 2, Finishes: Finish time, Time: 19:00, Course: koq, Wind: NNW3-5, RO: RW
Rank Class Sail No Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 Firefly 3 Simon Scammell Henry Scammell 1174 0:31:39 0:26:58 1.0

R3 – Dinghy Fleet – Wed 1 May at HW 17:37 2.90m

SB: Jack & Josh, Jason & Phil, TD: Alan

Start: 2, Finishes: Finish time, Time: 19:05, Course: OPK2, Wind: N2, RO: RK
Rank Class Sail No Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 RS400 697 Roger Lewis Jo Barnard 939 0:36:46 0:39:09 1.0
2 Firefly 3 Simon Scammell Henry Scammell 1174 0:46:20 0:39:28 2.0
3 Laser 7 1 Tim O’Leary   1102 0:44:40 0:40:32 3.0
4 Laser 7 202525 John Daniels   1102 0:47:06 0:42:44 4.0
5 Laser 7 3 John Eggett   1102 0:47:14 0:42:52 5.0
6 RS100 181 Chris Coe   999 0:46:14 0:46:17 6.0
7 Laser 7 5 Max Evans   1102 RET   8.0

R4 – Dinghy Fleet – Wed 8 May at LW 18:16 0.57m

SB: Jack & Steve in Miss Deben, Jason & Phil in Bistro, TD: Alan

Start: 2, Finishes: Finish time, Time: 19:05, Course: Mxh, Wind: SE2, RO: RK
Rank Class Sail No Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 Laser 7 202525 John Daniels   1102 0:51:38 0:46:51 1.0
2 Laser 7 3 John Eggett   1102 0:52:08 0:47:18 2.0
3 RS400 697 Roger Lewis Jo Barnard 939 0:44:48 0:47:43 3.0
4 Laser 7 1 Tim O’Leary   1102 0:57:37 0:52:17 4.0
5 Firefly 3 Simon Scammell Henry Scammell 1174 RET   8.0
5 Laser 7 182114 Mike Hill   1102 RET   8.0
5 RS100 181 Chris Coe   999 RET   8.0

R5 – Dinghy Fleet – Wed 15 May at HW 17:50 2.86m

SB: Jack & Steve in Miss Deben, Jason & Phil in Bistro, TD: Alan
Issac Foot crewed for Roger Lewis in this race

Start: 2, Finishes: Finish time, Time: 19:05, Course: N OPK2 E, Wind: E2, RO: RK
Rank Class Sail No Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 RS400 697 Roger Lewis Jo Barnard 939 0:29:22 0:31:16 1.0
2 RS 200 1031 Simon Scammell Henry Scammell 1046 0:35:18 0:33:45 2.0
3 Laser 7 1 Tim O’Leary   1102 0:37:59 0:34:28 3.0
4 Laser 7 202525 John Daniels   1102 0:38:23 0:34:50 4.0
5 Laser 7 5 David Evans   1102 0:38:50 0:35:14 5.0
6 Laser 7 182114 Mike Hill   1102 0:41:15 0:37:26 6.0

Scoring codes used

Code Description Points
DNC Did not come to the starting area Varies
DNS Came to the start area but did not start 5
RET Retired Varies
SB Safety boat 4.5


ffsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.30.02
www.sailwave.com

Share.