Early Spring Series 2021

0

<!doctype html>

 

 

 

 

 

Early Spring Series

Felixstowe Ferry Sailing Club

Results are provisional as of 10:37 on May 6, 2021

Handicap Fleet

Sailed: 4, Discards: 2, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Handicap LASER RADIAL 80 Mike Hill 1147 (10.0 DNC) (1.0) 1.0 1.0 13.0 2.0
2nd Handicap RS 400 697 Roger Lewis Issac Foot 942 (3.0) (2.0) 2.0 2.0 9.0 4.0
3rd Handicap LASER 186353 Stephen Carr 1100 (10.0 DNC) (3.0) 3.0 3.0 19.0 6.0
4th Handicap LASER 3 John Egget 1100 1.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 31.0 11.0
5th Handicap LASER 7 John Daniels 1100 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 32.0 12.0
6th Handicap LASER 86874 Richard Jackson 1100 (10.0 DNC) (10.0 DNF) 4.0 10.0 DNC 34.0 14.0
7th Handicap LASER Michael Hill 1100 4.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 34.0 14.0
8th Handicap LASER 202525 Ian Jones 1100 5.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 35.0 15.0
9th Handicap LASER 100213 Guy Pearse 1100 (10.0 DNF) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 40.0 20.0

Multihull Fleet

Sailed: 4, Discards: 2, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Multihull DART 18 7443 Sam Rowell Lu Mustill 832 (1.0) 1.0 1.0 (2.0) 5.0 2.0
2nd Multihull DART 18 7723 Ian Johnson Paul Johnson 832 (2.0) 2.0 (7.0 DNF) 1.0 12.0 3.0
3rd Multihull DART 18 Ian Ridsdill Smith Anna Ridsdill Smith 832 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 3.0 24.0 10.0
4th Multihull Dart 16 Ian Ridsdill Smith Anna Ridsdill Smith 905 (7.0 DNC) 3.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 24.0 10.0
5th Multihull Dart 16 Chris Jones Tilly Jones 905 3.0 (7.0 DNF) (7.0 DNC) 7.0 DNC 24.0 10.0
6th Multihull DART 18 6701 Sam Walker Matt Barker 832 4.0 (7.0 DNF) (7.0 DNC) 7.0 DNC 25.0 11.0

R1 – Handicap Fleet

Start: Handicap, Finishes: Finish time, Time: 18.45
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed BCE Points
1 Handicap LASER 3 John Egget 1100 19.08.33 0.23.33 0.00.00 1.0
2 Handicap LASER 7 John Daniels 1100 19.09.12 0.24.12 0.00.39 2.0
3 Handicap RS 400 697 Roger Lewis Issac Foot 942 19.07.07 0.22.07 0.01.57 3.0
4 Handicap LASER Michael Hill 1100 19.11.00 0.26.00 0.02.27 4.0
5 Handicap LASER 202525 Ian Jones 1100 19.13.02 0.28.02 0.04.29 5.0
6 Handicap LASER RADIAL 80 Mike Hill 1147 DNC 10.0
6 Handicap LASER 186353 Stephen Carr 1100 DNC 10.0
6 Handicap LASER 86874 Richard Jackson 1100 DNC 10.0
6 Handicap LASER 100213 Guy Pearse 1100 DNF 10.0

R2 – Handicap Fleet

Start: Handicap, Finishes: Finish time, Time: 1900
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed BCE Points
1 Handicap LASER RADIAL 80 Mike Hill 1147 19.39.34 0.39.34 0.00.00 1.0
2 Handicap RS 400 697 Roger Lewis Issac Foot 942 19.34.14 0.34.14 0.01.44 2.0
3 Handicap LASER 186353 Stephen Carr 1100 19.41.56 0.41.56 0.03.59 3.0
4 Handicap LASER 3 John Egget 1100 DNC 10.0
4 Handicap LASER 7 John Daniels 1100 DNC 10.0
4 Handicap LASER 86874 Richard Jackson 1100 DNF 10.0
4 Handicap LASER Michael Hill 1100 DNC 10.0
4 Handicap LASER 202525 Ian Jones 1100 DNC 10.0
4 Handicap LASER 100213 Guy Pearse 1100 DNC 10.0

R3 – Handicap Fleet

Start: Handicap, Finishes: Finish time, Time: 1900
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed BCE Points
1 Handicap LASER RADIAL 80 Mike Hill 1147 19.32.44 0.32.44 0.00.00 1.0
2 Handicap RS 400 697 Roger Lewis Issac Foot 942 19.27.42 0.27.42 0.00.49 2.0
3 Handicap LASER 186353 Stephen Carr 1100 19.32.45 0.32.45 0.01.21 3.0
4 Handicap LASER 86874 Richard Jackson 1100 19.36.24 0.36.24 0.05.00 4.0
5 Handicap LASER 3 John Egget 1100 DNC 10.0
5 Handicap LASER 7 John Daniels 1100 DNC 10.0
5 Handicap LASER Michael Hill 1100 DNC 10.0
5 Handicap LASER 202525 Ian Jones 1100 DNC 10.0
5 Handicap LASER 100213 Guy Pearse 1100 DNC 10.0

R4 – Handicap Fleet

Start: Handicap, Finishes: Finish time, Time: 1900
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed BCE Points
1 Handicap LASER RADIAL 80 Mike Hill 1147 19.30.30 0.30.30 0.00.00 1.0
2 Handicap RS 400 697 Roger Lewis Issac Foot 942 19.25.29 0.25.29 0.00.26 2.0
3 Handicap LASER 186353 Stephen Carr 1100 19.30.54 0.30.54 0.01.39 3.0
4 Handicap LASER 3 John Egget 1100 DNC 10.0
4 Handicap LASER 7 John Daniels 1100 DNC 10.0
4 Handicap LASER 86874 Richard Jackson 1100 DNC 10.0
4 Handicap LASER Michael Hill 1100 DNC 10.0
4 Handicap LASER 202525 Ian Jones 1100 DNC 10.0
4 Handicap LASER 100213 Guy Pearse 1100 DNC 10.0

R1 – Multihull Fleet

Start: Multihull, Finishes: Finish time, Time: 19.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed BCE Points
1 Multihull DART 18 7443 Sam Rowell Lu Mustill 832 19.15.30 0.15.30 0.00.00 1.0
2 Multihull DART 18 7723 Ian Johnson Paul Johnson 832 19.15.48 0.15.48 0.00.18 2.0
3 Multihull Dart 16 Chris Jones Tilly Jones 905 19.19.47 0.19.47 0.02.55 3.0
4 Multihull DART 18 6701 Sam Walker Matt Barker 832 19.19.46 0.19.46 0.04.16 4.0
5 Multihull DART 18 Ian Ridsdill Smith Anna Ridsdill Smith 832 DNC 7.0
5 Multihull Dart 16 Ian Ridsdill Smith Anna Ridsdill Smith 905 DNC 7.0

R2 – Multihull Fleet

Start: Multihull, Finishes: Finish time, Time: 19.15
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed BCE Points
1 Multihull DART 18 7443 Sam Rowell Lu Mustill 832 19.41.21 0.26.21 0.00.00 1.0
2 Multihull DART 18 7723 Ian Johnson Paul Johnson 832 19.42.00 0.27.00 0.00.39 2.0
3 Multihull Dart 16 Ian Ridsdill Smith Anna Ridsdill Smith 905 19.56.14 0.41.14 0.12.34 3.0
4 Multihull DART 18 Ian Ridsdill Smith Anna Ridsdill Smith 832 DNC 7.0
4 Multihull Dart 16 Chris Jones Tilly Jones 905 DNF 7.0
4 Multihull DART 18 6701 Sam Walker Matt Barker 832 19.56.18 DNF 7.0

R3 – Multihull Fleet

Start: Multihull, Finishes: Finish time, Time: 19.15
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed BCE Points
1 Multihull DART 18 7443 Sam Rowell Lu Mustill 832 19.38.54 0.23.54 0.00.00 1.0
2 Multihull DART 18 7723 Ian Johnson Paul Johnson 832 19.37.00 DNF 7.0
2 Multihull DART 18 Ian Ridsdill Smith Anna Ridsdill Smith 832 DNC 7.0
2 Multihull Dart 16 Ian Ridsdill Smith Anna Ridsdill Smith 905 DNC 7.0
2 Multihull Dart 16 Chris Jones Tilly Jones 905 DNC 7.0
2 Multihull DART 18 6701 Sam Walker Matt Barker 832 DNC 7.0

R4 – Multihull Fleet

Start: Multihull, Finishes: Finish time, Time: 19.15
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed BCE Points
1 Multihull DART 18 7723 Ian Johnson Paul Johnson 832 19.35.39 0.20.39 0.00.00 1.0
2 Multihull DART 18 7443 Sam Rowell Lu Mustill 832 19.35.40 0.20.40 0.00.01 2.0
3 Multihull DART 18 Ian Ridsdill Smith Anna Ridsdill Smith 832 19.38.40 0.23.40 0.03.01 3.0
4 Multihull Dart 16 Ian Ridsdill Smith Anna Ridsdill Smith 905 DNC 7.0
4 Multihull Dart 16 Chris Jones Tilly Jones 905 DNC 7.0
4 Multihull DART 18 6701 Sam Walker Matt Barker 832 DNC 7.0

Sailwave Scoring Software 2.28.11
www.sailwave.com

 

Share.

Comments are closed.