Early Spring Series

0



Sailwave results for Early Spring Series at Felixstowe Ferry Sailing Club 2021

Early Spring Series

Felixstowe Ferry Sailing Club

Results are provisional as of 10:37 on May 6, 2021

Handicap Fleet

Sailed: 4, Discards: 2, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Handicap   LASER RADIAL 80   Mike Hill   1147 (10.0 DNC) (1.0) 1.0 1.0 13.0 2.0
2nd Handicap   RS 400 697   Roger Lewis Issac Foot 942 (3.0) (2.0) 2.0 2.0 9.0 4.0
3rd Handicap   LASER 186353   Stephen Carr   1100 (10.0 DNC) (3.0) 3.0 3.0 19.0 6.0
4th Handicap   LASER 3   John Egget   1100 1.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 31.0 11.0
5th Handicap   LASER 7   John Daniels   1100 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 32.0 12.0
6th Handicap   LASER 86874   Richard Jackson   1100 (10.0 DNC) (10.0 DNF) 4.0 10.0 DNC 34.0 14.0
7th Handicap   LASER     Michael Hill   1100 4.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 34.0 14.0
8th Handicap   LASER 202525   Ian Jones   1100 5.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 35.0 15.0
9th Handicap   LASER 100213   Guy Pearse   1100 (10.0 DNF) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 40.0 20.0

Multihull Fleet

Sailed: 4, Discards: 2, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Multihull   DART 18 7443   Sam Rowell Lu Mustill 832 (1.0) 1.0 1.0 (2.0) 5.0 2.0
2nd Multihull   DART 18 7723   Ian Johnson Paul Johnson 832 (2.0) 2.0 (7.0 DNF) 1.0 12.0 3.0
3rd Multihull   DART 18     Ian Ridsdill Smith Anna Ridsdill Smith 832 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 3.0 24.0 10.0
4th Multihull   Dart 16     Ian Ridsdill Smith Anna Ridsdill Smith 905 (7.0 DNC) 3.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 24.0 10.0
5th Multihull   Dart 16     Chris Jones Tilly Jones 905 3.0 (7.0 DNF) (7.0 DNC) 7.0 DNC 24.0 10.0
6th Multihull   DART 18 6701   Sam Walker Matt Barker 832 4.0 (7.0 DNF) (7.0 DNC) 7.0 DNC 25.0 11.0

R1 – Handicap Fleet

Start: Handicap, Finishes: Finish time, Time: 18.45
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed BCE Points
1 Handicap   LASER 3   John Egget   1100 19.08.33 0.23.33 0.00.00 1.0
2 Handicap   LASER 7   John Daniels   1100 19.09.12 0.24.12 0.00.39 2.0
3 Handicap   RS 400 697   Roger Lewis Issac Foot 942 19.07.07 0.22.07 0.01.57 3.0
4 Handicap   LASER     Michael Hill   1100 19.11.00 0.26.00 0.02.27 4.0
5 Handicap   LASER 202525   Ian Jones   1100 19.13.02 0.28.02 0.04.29 5.0
6 Handicap   LASER RADIAL 80   Mike Hill   1147   DNC   10.0
6 Handicap   LASER 186353   Stephen Carr   1100   DNC   10.0
6 Handicap   LASER 86874   Richard Jackson   1100   DNC   10.0
6 Handicap   LASER 100213   Guy Pearse   1100   DNF   10.0

R2 – Handicap Fleet

Start: Handicap, Finishes: Finish time, Time: 1900
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed BCE Points
1 Handicap   LASER RADIAL 80   Mike Hill   1147 19.39.34 0.39.34 0.00.00 1.0
2 Handicap   RS 400 697   Roger Lewis Issac Foot 942 19.34.14 0.34.14 0.01.44 2.0
3 Handicap   LASER 186353   Stephen Carr   1100 19.41.56 0.41.56 0.03.59 3.0
4 Handicap   LASER 3   John Egget   1100   DNC   10.0
4 Handicap   LASER 7   John Daniels   1100   DNC   10.0
4 Handicap   LASER 86874   Richard Jackson   1100   DNF   10.0
4 Handicap   LASER     Michael Hill   1100   DNC   10.0
4 Handicap   LASER 202525   Ian Jones   1100   DNC   10.0
4 Handicap   LASER 100213   Guy Pearse   1100   DNC   10.0

R3 – Handicap Fleet

Start: Handicap, Finishes: Finish time, Time: 1900
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed BCE Points
1 Handicap   LASER RADIAL 80   Mike Hill   1147 19.32.44 0.32.44 0.00.00 1.0
2 Handicap   RS 400 697   Roger Lewis Issac Foot 942 19.27.42 0.27.42 0.00.49 2.0
3 Handicap   LASER 186353   Stephen Carr   1100 19.32.45 0.32.45 0.01.21 3.0
4 Handicap   LASER 86874   Richard Jackson   1100 19.36.24 0.36.24 0.05.00 4.0
5 Handicap   LASER 3   John Egget   1100   DNC   10.0
5 Handicap   LASER 7   John Daniels   1100   DNC   10.0
5 Handicap   LASER     Michael Hill   1100   DNC   10.0
5 Handicap   LASER 202525   Ian Jones   1100   DNC   10.0
5 Handicap   LASER 100213   Guy Pearse   1100   DNC   10.0

R4 – Handicap Fleet

Start: Handicap, Finishes: Finish time, Time: 1900
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed BCE Points
1 Handicap   LASER RADIAL 80   Mike Hill   1147 19.30.30 0.30.30 0.00.00 1.0
2 Handicap   RS 400 697   Roger Lewis Issac Foot 942 19.25.29 0.25.29 0.00.26 2.0
3 Handicap   LASER 186353   Stephen Carr   1100 19.30.54 0.30.54 0.01.39 3.0
4 Handicap   LASER 3   John Egget   1100   DNC   10.0
4 Handicap   LASER 7   John Daniels   1100   DNC   10.0
4 Handicap   LASER 86874   Richard Jackson   1100   DNC   10.0
4 Handicap   LASER     Michael Hill   1100   DNC   10.0
4 Handicap   LASER 202525   Ian Jones   1100   DNC   10.0
4 Handicap   LASER 100213   Guy Pearse   1100   DNC   10.0

R1 – Multihull Fleet

Start: Multihull, Finishes: Finish time, Time: 19.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed BCE Points
1 Multihull   DART 18 7443   Sam Rowell Lu Mustill 832 19.15.30 0.15.30 0.00.00 1.0
2 Multihull   DART 18 7723   Ian Johnson Paul Johnson 832 19.15.48 0.15.48 0.00.18 2.0
3 Multihull   Dart 16     Chris Jones Tilly Jones 905 19.19.47 0.19.47 0.02.55 3.0
4 Multihull   DART 18 6701   Sam Walker Matt Barker 832 19.19.46 0.19.46 0.04.16 4.0
5 Multihull   DART 18     Ian Ridsdill Smith Anna Ridsdill Smith 832   DNC   7.0
5 Multihull   Dart 16     Ian Ridsdill Smith Anna Ridsdill Smith 905   DNC   7.0

R2 – Multihull Fleet

Start: Multihull, Finishes: Finish time, Time: 19.15
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed BCE Points
1 Multihull   DART 18 7443   Sam Rowell Lu Mustill 832 19.41.21 0.26.21 0.00.00 1.0
2 Multihull   DART 18 7723   Ian Johnson Paul Johnson 832 19.42.00 0.27.00 0.00.39 2.0
3 Multihull   Dart 16     Ian Ridsdill Smith Anna Ridsdill Smith 905 19.56.14 0.41.14 0.12.34 3.0
4 Multihull   DART 18     Ian Ridsdill Smith Anna Ridsdill Smith 832   DNC   7.0
4 Multihull   Dart 16     Chris Jones Tilly Jones 905   DNF   7.0
4 Multihull   DART 18 6701   Sam Walker Matt Barker 832 19.56.18 DNF   7.0

R3 – Multihull Fleet

Start: Multihull, Finishes: Finish time, Time: 19.15
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed BCE Points
1 Multihull   DART 18 7443   Sam Rowell Lu Mustill 832 19.38.54 0.23.54 0.00.00 1.0
2 Multihull   DART 18 7723   Ian Johnson Paul Johnson 832 19.37.00 DNF   7.0
2 Multihull   DART 18     Ian Ridsdill Smith Anna Ridsdill Smith 832   DNC   7.0
2 Multihull   Dart 16     Ian Ridsdill Smith Anna Ridsdill Smith 905   DNC   7.0
2 Multihull   Dart 16     Chris Jones Tilly Jones 905   DNC   7.0
2 Multihull   DART 18 6701   Sam Walker Matt Barker 832   DNC   7.0

R4 – Multihull Fleet

Start: Multihull, Finishes: Finish time, Time: 19.15
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed BCE Points
1 Multihull   DART 18 7723   Ian Johnson Paul Johnson 832 19.35.39 0.20.39 0.00.00 1.0
2 Multihull   DART 18 7443   Sam Rowell Lu Mustill 832 19.35.40 0.20.40 0.00.01 2.0
3 Multihull   DART 18     Ian Ridsdill Smith Anna Ridsdill Smith 832 19.38.40 0.23.40 0.03.01 3.0
4 Multihull   Dart 16     Ian Ridsdill Smith Anna Ridsdill Smith 905   DNC   7.0
4 Multihull   Dart 16     Chris Jones Tilly Jones 905   DNC   7.0
4 Multihull   DART 18 6701   Sam Walker Matt Barker 832   DNC   7.0



Sailwave Scoring Software 2.28.11
www.sailwave.com


Share.

Leave A Reply